Orb 3 Light Pendant Antique Silver
£953.99
Details
If ever lighting could be considered timeless, ORB would surely qualify. Its graceful balance of form and finish, coupled with a confident minimalism make it both serene and simultaneously striking.
This supernova 3 Light Pendant is complete with a silky-smooth Antique Silver Finish.
Due to the handcrafted nature of this product all dimensions are approximate. This may give an optical illusion when viewed from different angles.
Dimensions: H min68 - max118 x Ø60cm
Made to Order: 4 - 6 weeks
Specification
| Weight | 3.5000 kg |
|---|---|
| Wattage | 3 x 40w Candle (bulbs not included) |
| Lampholder | E14 (SES) |
| Diameter | 600mm |
| Minimum Drop | 680mm |
| Maximum Drop | 1180mm |
| Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| IP Rating | IP20 |
| Finish | Antique Silver |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.
