Flemish 9 Light Pendant
£869.99 – £953.99
Details
Flemish 9 light pendant
Available in a variety of finishes:
- Distressed powder grey and gold
- Bronze
- Cotswold Cream - supplied complete with cream shades
The fitting includes an extra 50cm of cable, additional chain available on request.
Dimensions: H min75 - max115 x Ø72cm
Made to Order: 4-6 weeks
Specification
| Weight | 7.5 kg |
|---|---|
| Wattage | 9 x 40w Candle (bulbs not included) |
| Lampholder | E14 (SES) |
| Diameter | 720mm |
| Minimum Drop | 750mm |
| Maximum Drop | 1150mm |
| Dimmable | Yes – Suitable Lamps/Dimmer Required |
| Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Finish | Bronze, Cotswold Cream, Distressed Powder Grey/Gold |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.
