Emile 12 Light Fitting Rustic French
£1,193.99
Details
Emile 12 light resin pendant in our distressed Rustic French paint finish with delicate leaf detailing.
Height is adjustable at the point of installation (72-162cm).
The fitting is supplied with an extra 50cm of cable.
Dimensions: H min72 - max162 x Ø104cm
Made to Order: 4-6 weeks
Specification
| Weight | 4.8000 kg |
|---|---|
| Wattage | 12 x 40w Candle (bulbs not included) |
| Lampholder | E14 (SES) |
| Diameter | 1040mm |
| Minimum Drop | 720mm |
| Maximum Drop | 1620mm |
| Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes – Suitable Lamps/Dimmer Required |
| Finish | Cream |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.
