Duxford 1 Light Suspension Antique Brass
£107.99
Details
Duxford 1 light suspension with solid antique brass ceiling cup, brown braided cable, vintage antique brass lampholder and shade ring.
Height is adjustable at the point of installation (10-110cm)
Maximum Shade weight 2.2kg
Dimensions: H min10 - max110 x Ø10cm
Specification
| Weight | 0.4000 kg |
|---|---|
| Wattage | 1 x 60w GLS (bulb not included) |
| Lampholder | E27 (ES) |
| Diameter | 100mm |
| Minimum Drop | 100mm |
| Maximum Drop | 1100mm |
| Class | 1 – Earthed |
| Dimmable | Yes – Suitable Lamps/Dimmer Required |
| Finish | Antique Brass |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.
