Cappanna Small Exterior Wall Lantern
£71.99
Details
The Small Outdoor Wall Lights light from the Capanna collection gives the classic lantern light a linear update. A textured black finish and squared edges, including a capstone finial, combine with artful waterfall glass to create a style that works on homes with Contemporary, transitional or arts & crafts architecture.
This fitting has an IP rating of 44 and is complete with a 3 year anti corrosion guarantee.
Dimensions: H25.8cm x W16.4cm x D20cm
Specification
| Wattage | 1 x 60w GLS (bulb not included) |
|---|---|
| Lampholder | E27 (ES) |
| Height | 258mm |
| Width | 164mm |
| Projection | 200mm |
| Class | Class 1 – Earth Connection Required |
| Dimmable | Yes – Suitable Lamps/Dimmer Required |
| IP Rating | IP44 |
| Finish | Black |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.






