Admiral Large Oval Wall Bulkhead Nickel IP64
£245.99
Details
Admiral solid brass large oval wall light in a nickel finish.
Manufactured in the EU and cast with a raw textured finish.
IP64 Rated.
Suitable for indoor and outdoor use, the fitting can also be ceiling mounted.
2 year guarantee against corrosion.
Although this outdoor light has been designed for outdoor environments and tested to IP64 standards, it is unsuitable for harsh coastal environments, including any area with salty air conditions. Installing in a coastal or harsh environment may mean the finish of this light degrades much more quickly and cannot be covered under warranty. This light should not be installed on surfaces that could contain corrosive substances, including lime-based renders or paint.
Dimensions: D16 x H27 x W18cm
Fixing Plate Dimensions: H26.5 x Ø16cm
Specification
| Weight | 2.7340 kg |
|---|---|
| Wattage | 1 x 60w GLS (bulb not included) |
| Lampholder | E27 (ES) |
| Class | 1 – Earthed |
| Height | 270mm |
| Width | 180mm |
| Projection | 155mm |
| IP Rating | IP64 |
| Finish | Nickel |
| Brand |
Delivery & Returns
Free delivery on orders over £75 (UK mainland only).
Orders normally arrive between 5-7 working days for safe delivery.
